Jdi na obsah Jdi na menu
 


skorování

  • Touchdown - 6 bodů
  • Field goal - 3 body
  • Safety (body přiřknuty protihráči) - 2 body
  • Úspěšný Extra point – successful conversion- 2 body
  • Úspěšný Extra point - field goal- 1 bod

hrací pole

Hrací pole musí být obdélníkového tvaru s rozměry 100 x 80 yardů teda 91,44 x 73,15 metru, ohraničené lajnami, zónami, brankami a rohovými sloupky (pylons). Všechny lajny na poli jsou namalovány v šíři 10 cm bílým, nejedovatým materiálem. 60 cm dlouhé yardové značky se nacházejí uvnitř pole 10 cm od pomezních čar a 10 cm od dvou vnitřních čar. Každá branka se skládá ze dvou bílých nebo žlutých, alespoň 9 m vysokých vertikálních sloupů, spojených ve výšce 3 m nad zemí stejně barevnou horizontální tyčí. Vnitřní strany tyčí musí být ve stejné rovině s vnitřním okrajem koncové čáry. Pylony jsou předepsány čtyřhranné, měkké, ohebné pylony o průřezu 10 krát 10 cm a výšce 45 cm. Tyto pylony jsou červené nebo oranžové a jsou umístěny na místech, kde se protínají pomezní čáry (side line) s gólovými (goal line) a s koncovými (end line). Pylony označující místa, kde se protínají koncová čára s pomyslným prodloužením vnitřních čar hracího pole jsou umístěny 90 cm za koncovou čárou (end line).

číslování hráčů

1-9:QB,K,P
10-19:QB,K,P,WR
20-49:RB,DB
50-59:LB,C
60-69:OL
70-79:OL,DL
80-89:WR,TE
90-99:DL
kopy

Punt

Punt je kop, kdy hráč pustí míč a kopne jej dříve, než dopadne na zem.

Drop-kick

Drop-kick je kop, kdy hráč upustí míč a kopne jej v okamžiku kdy se míč dotkne země.

Place-kick

  • V případě field goal je place-kick kop provedený hráčem týmu, který má míč v držení, přičemž míč je na zemi a je přidržován (kontrolován) jeho spoluhráčem.
  • V případě free kick je place-kick kop provedený hráčem týmu, který má míč v držení, přičemž míč je umístěn na speciálním podstavci pro míč nebo je na zemi. Může být přidržován spoluhráčem.
  • Podstavec pod míč je pomůcka, která vyzdvihuje míč od země za účelem kopu. Nesmí vyzdvihnout nejnižší bod míče více než 5cm nad povrch země.

Free-kick

Free-kick je kop provedený hráčem týmu, který má míč v držení.

Kick-off

Kick-off je free-kick, kterým začíná každý poločas a kterým se otvírá hra po extra-point nebo field-point. Tento kop musí být proveden formou place-kick nebo drop-kick.

Scrimmage kick

Scrimmage kick je kop, který je proveden z neutrální zóny, nebo z prostoru před neutrální zónou. Může být proveden pouze před tím, než dojde k výměně držení míče mezi družstvy. Tento kop projde neutrální zónou teprve v okamžiku, kdy spadne na zem, nebo se jej dotkne hráč, rozhodčí nebo cokoliv jiného za neutrální zónou.

Return-kick

Return-kick je kop provedený hráčem týmu B, který má míč v držení, poté co se ho zmocnil ve stejném downu, který započal tým A, a provedl kop. Jedná se o zakázaný kop – live-ball faul, míč se stává mrtvým.

Touchback

Nastává jestliže hráč chytí míč ve vlastní end zone a zaklekne, poté začíná jeho tým útočit na vlastních 20yardech.